Elektrinių signalų stiprinimas
4. Stiprintuvų grįžtamieji ryšiai
4.3. Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka stiprintuvo savybėms
NGR turi įtakos daugeliui stiprintuvo savybių: stiprinimo koeficientas, nors jo modulis ir sumažėja, tampa pastovesnis, mažiau įtakos turi įvairūs parazitiniai signalai ir triukšmai, sumažėja netiesinių iškraipymų, taip pat pagerėja stiprintuvo dažninės savybės.
NGR įtaka netiesiniams iškraipymams. Stiprintuvo perdavimo charakteristika yra netiesiška dėl stiprinimo koeficiento kitimo kintant įėjimo signalui. 4.2 pav., a pavaizduota perdavimo charakteristika užlinksta dėl to, kad, didėjant įėjimo signalui, mažėja stiprintuvo stiprinimo koeficientas.
4.2 pav. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio (a) ir to paties stiprintuvo su neigiamuoju grįžtamuoju ryšiu (b) perdavimo charakteristikos
Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka dažninėms stiprintuvo savybėms. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio ir to paties stiprintuvo su neigiamuoju grįžtamuoju ryšiu dažninės charakteristikos pateiktos 4.3 pav.
Dėl to, kad NGR mažina stiprinimo koeficientą, stiprintuvo su NGR dažninė charakteristika vidutinių dažnų srityje yra žemesnė už stiprintuvo be grįžtamojo ryšio charakteristikas. Žemųjų ir aukštųjų dažnių srityse, tolstant nuo vidutinių dažnių srities, stiprintuvo be grįžtamojo ryšio stiprinimo koeficientas K ima mažėti.
4.4 pav. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio (a) ir su NGR (b) dažninės charakteristikos
Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka stiprintuvo stabilumui. Detaliau nagrinėjant NGR įtaką stiprintuvo dažninėms savybėms, tenka įvertinti ir stiprintuvo fazės poslinkį - fazinę charakteristiką φ(ω). Pavyzdžiui, aukštųjų dažnių srityje stiprintuve atsiranda neigiamas fazės poslinkis (3.2 pav.). Dėl to ima mažėti fazių skirtumas tarp įėjimo signalo ir grįžtamojo ryšio signalo, kuris vidutinių dažnių srityje sudarytam NGR buvo lygus π arba 180°. Neigiamasis grįžtamasis ryšys tampa kompleksinis. Kol papildomas fazės poslinkis φ išlieka intervale (0<φ<90°), grįžtamasis ryšys išlieka kompleksinis neigiamas, mažinantis stiprinimo koeficientą. Tačiau, kai φ > 90°, grįžtamasis ryšys tampa kompleksinis teigiamas ir stiprinimo koeficientas ima didėti, o jei φ pasiekia 180°, grįžtamasis ryšys jau tampa teigiamas ir stiprintuvas darosi nestabilus - ima generuoti.