Elektrinių signalų stiprinimas
Svetainė: | Elektrėnų profesinio mokymo centro VMA |
Kursas: | ELEKTRONINIŲ VALDYMO BLOKŲ PROGRAMAVIMAS |
Knyga: | Elektrinių signalų stiprinimas |
Spausdino: | Svečio paskyra |
Data: | ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 15:51 |
1. Stiprintuvų parametrai ir charakteristikos
Stiprintuvu
vadinamas įtaisas, padidinantis elektrinio signalo galią, bet nepakeičiantis
jo formos. Signalo galia padidinama naudojant maitinimo šaltinio energiją - į stiprintuvą galima žiūrėti kaip į elektroninį reguliatorių, kurio
įėjimo signalas valdo į apkrovą einantį maitinimo šaltinio energijos srautą
(1.1 pav.).
1.1 pav. Strukturinė signalo stiprinimo schema
Stiprintuvas iš esmės skiriasi nuo pasyviųjų keturpolių, pavyzdžiui, transformatorių, tuo, kad šie, nors ir gali padidinti signalo įtampą ar srovę, bet išėjimo galia dėl nuostolių transformatoriuje visuomet būna mažesnė už įėjimo galią, todėl visi stiprintuvai priklauso aktyviųjų keturpolių klasei.
Ekvivalentinė stiprintuvo schema. Ekvivalentinę stiprintuvo schemą sudarysime atsižvelgdami į tai, kad signalo šaltinio atžvilgiu stiprintuvas yra signalo imtuvas, o apkrovos atžvilgiu stiprintuvas yra signalo šaltinis. Tuomet signalo šaltinius pavaizdavę ekvivalentiniais įtampos šaltiniais, o imtuvus - jų ekvivalentinėmis varžomis, gausime vieną iš galimų ekvivalentinių stiprintuvo schemų (2 pav.). Ekvivalentinė stiprintuvo schema taip pat gali būti sudaryta vieną arba abu įtampos šaltinius pakeitus srovės šaltiniais (1.3 pav.). Tačiau, jei nėra būtino reikalo naudotis kitokia, dažniausiai yra taikoma 1.2 pav. pateikta ekvivalentinė stiprintuvo schema.
1.2 pav. Stiprintuvo ekvivalentinė schema
1.3 pav. Stiprintuvo su srovės šaltiniais ekvivalentinė schema
1.1. Tranzistorių jungimo schemos
Puslaidininkiniuose stiprintuvuose dažniausiai naudojami tik dviejų rūšių aktyvieji elementai: dvipoliai ir vienpoliai (lauko) tranzistoriai. Yra keletas tranzistoriaus sujungimo būdų su kitais schemos elementais. Prie signalo šaltinio galima prijungti dvipolio tranzistoriaus bazę ar emiterį arba lauko tranzistoriaus užtūrą ar ištaką. Prie išėjimo jungiamas kolektorius ar emiteris (arba santaka ar ištaka). Vienas tranzistoriaus elektrodas turi būti bendras įėjimo ir išėjimo grandinėms. Iš viso gali būti trys tranzistoriaus sujungimo su kitais elementais schemos (1.4 pav.):
- Bendrojo emiterio (BE) ar bendrosios ištakos (BI)
- Bendrosios bazės (BB) ar bendrosios užtūros (BU)
- Bendrojo kolektoriaus ar bendrosios santakos (BS).
Dvipolio PNP jungimo schemos tokios pat, tik sukeičiami vietomis maitinimo šaltinio poliai.
1.4 pav. Dvipolio NPN tranzistoriaus jungimo schemos
Bendrojo emiterio schemoje valdymo srovė yra bazės srovė IB = IE – IK, čia IE ir IK – emiterio ir kolektoriaus srovės. Bazės srovė yra daug mažesnė už kolektoriaus srovę. Schemoje stiprinama ir srovė, ir įtampa. Srovės stiprinimo koeficientas βBE =ΔIK/ΔIB, jis faktiškai būna nuo 20 iki 500. Galios stiprinimas didelis (iki 10 000), todėl ši schema, lyginant su kitomis, yra labiau paplitusi. BE schemoje įėjimo signalo (srovės IB) pokytis valdo srovę IK ir keičia kolektoriaus varžos R įtampos kritimą. Didėjanti IB didina IK, didina įtampos kritimą varžos R ir mažina kolektoriaus įtampą UKE (išėjimo įtampą): BE schema keičia signalo fazę 180º.
Bendrosios bazės schemose emiterio sandūra įjungta tiesiogine kryptimi, todėl nedidelis emiterio įtampos pokytis labai pakeičia emiterio srovę. BB schemoje valdymo srovė yra emiterio srovė IE, o išėjimo srovė yra kolektoriaus srovė IK. Srovė IK visada mažesnė už IE, nes dalis emiterio srities krūvininkų rekombinuoja bazėje ir srovės stiprinimo koeficientas α = ΔIK / ΔIE yra šiek tiek mažesnis už vienetą (apie 0,95÷0,99). Įtampos stiprinimo koeficientas labai didelis, nes IE ir IK pokyčiai beveik vienodi, mažoje įėjimo varžoje yra mažas įtampos kritimas, o didelėje išėjimo varžoje yra didelis įtampos kritimas. Galios stiprinimas taip pat didelis. BB schema naudojama įtampai stiprinti. Bendrojo kolektoriaus schemoje įėjimo srovė yra IB, o išėjimo – IE. Srovė IB labai silpna, todėl schemos įėjimo varža didelė (dešimtys kiloomų). Išėjimo įtampa veikia emiterinę sandūrą ir maži jos pokyčiai labai pakeičia IE. Dėl to BK schemos išėjimo varža maža (dešimtys omų) ir ją lengviau suderinti su maža galinio įrenginio varža (transformatoriais, garsintuvais, elektros varikliais ir kt.). BK schemoje įėjimo įtampa lygi bazės / emiterio sandūros ir išėjimo įtampų sumai, t. y. išėjimo įtampa mažesnė už įėjimo įtampą ir ši schema įtampos nestiprina. Srovės stiprinimo koeficientas βBK = ΔIE / ΔIB = ΔIE / (ΔIE – ΔIK) = 1/(1–α) yra šiek tiek didesnis kaip BE schemos. Galios stiprinimas mažesnis kaip BE ir BB schemų, nes įtampa nestiprinama.1.2. Varžiniai nuolatinės įtampos stiprintuvai
Stiprintuvo veikimo principas tiesiogiai susijęs su tranzistoriaus sandara ir jo savybėmis: keičiantis jo emiterio sandūros įtampai, valdoma tranzistoriaus kolektoriaus srovė. Šios srovės pokyčiai į kolektoriaus grandinę įtrauktoje apkrovoje (transformatoriaus, rezistoriaus, virpamojo kontūro) keičiami išėjimo įtampos signalu. Paprasčiausią elementariąją varžinio stiprintuvo pakopą sudaro vienas tranzistorius VT (aktyvusis komponentas) ir keli rezistoriai (1.5 pav.).
Stiprintuvo komponentai, sujungti su signalo šaltiniu US, vadinami įėjimo grandine, o sujungti su apkrova RAP (kita pakopa ar galiniu įrenginiu), vadinami išėjimo grandine. Naudojamas vienas energijos šaltinis E. Stiprintuvas gali stiprinti nuolatinę ir nedidelio dažnio kintamąją įtampą, nes jo ryšys su signalo šaltiniu ir apkrova yra galvaninis (tiesioginis). Tranzistoriaus srovė atsiras tiekiant teigiamą įtampą į jo bazę. Tai galima padaryti sujungus tranzistoriaus bazę (tašką A) su poliumi +E per varžą R1. Taip į tranzistoriaus emiterio PN sandūrą tiekiama teigiama įtampa, vadinama priešįtampiu. Nuo R1 dydžio priklauso tranzistoriaus bazės srovės dydis ir jo atsidarymo lygis.
1.5 pav. Elementariojo varžinio stiprintuvo laipsnio BE schema
Toks priešįtampio formavimas tik viena varža R1 nėra geras. Kintant temperatūrai, bazės srovė ir priešįtampis taip pat kinta. Pakeitus tranzistorių (jo parametrai bus kitokie), varžą R1 reikia derinti. Naudojant įtampos daliklį R1R2, taško A priešįtampis būna daug stabilesnis. Varža R2 beveik visada yra daug mažesnė už varžą R1, nes priešįtampio dydis dažniausiai nėra didesnis kaip 0,6÷0,8 V silicio ir 0,2÷0,3 V germanio tranzistoriams. Naudojant įtampos daliklį R1R2, bazės srovė nekinta, kai nėra įėjimo signalo, bet stiprintuvo įėjimo varža sumažėja. Priešįtampis UBE atidaro emiterinę tranzistoriaus sandūrą, todėl net nedidelis įėjimo įtampos pokytis gerokai pakeičia bazės srovę IB. Nedideliu bazės srovės pokyčiu galima gerokai pakeisti (valdyti) kolektoriaus srovę ir įtampos kritimą varžoje RK. Dėl to gerokai keičiasi išėjimo įtampa. Tai ir yra signalo stiprinimas. Jis dar priklauso nuo varžos RK dydžio. Kuo didesnė kolektoriaus srovė ir varža RK, tuo didesnis įtampos kritimas URK ir didesnis stiprinimas, tačiau jei RK labai didelė, stiprinimas gali sumažėti ir atsirasti signalo iškraipymų. Stiprinimo metu signalo fazė keičiasi 180º: pvz., didėjant įėjimo įtampai US, didėja IK, didėja URK ir mažėja UIŠ, nes UIŠ = E – URK.
1.3. Stiprintuvai su lauko tranzistoriais
Šių stiprintuvų įėjimo varža labai didelė, todėl jie naudojami kaip pirminiai stiprinimo laipsniai matavimo prietaisuose ir kituose įrenginiuose silpniems signalams stiprinti. Kai naudojami tranzistoriai su PN sandūromis, labiausiai paplito pagal bendrosios ištakos (BE) schemą sudaryti stiprintuvai (8.10 pav.). Schema su nuliniu užtūros priešįtampiu (1.6 pav., a) naudojama impulsiniams signalams stiprinti, arba kai vietoje santakos varžos RS naudojamas virpamasis LC kontūras. Į įėjimą siunčiant sinusinį (harmoninį) signalą, neigiamąjį pusperiodį schema stiprins daugiau, o teigiamąjį mažiau. Toks signalas bus iškraipytas. Padidinti priešįtampį galima į ištakos grandinę įjungus varžą RI (1.6 pav., b). Tranzistoriaus srovė jame sukels priešingo poliarumo įtampos kritimą, santakos srovė sumažės ir harmoninio signalo iškraipymai bus maži. Didelės talpos kondensatorius CI visiškai sumažina neigiamąjį grįžtamąjį ryšį, kuris susidaro, kai varžoje RI teka kintamoji signalo srovė.
1.6 pav. Stiprintuvai su lauko tranzistoriais
Šiose schemose naudojami lauko tranzistoriai su PN sandūra ir P kanalu. Naudojant tranzistorius su N kanalu, schema liks ta pati, tik pasikeis maitinimo šaltinio poliškumas.
1.4. Tranzistoriaus darbo taško nustatymas
Norint tranzistorių naudoti kaip stiprintuvą, būtina tinkamai nustatyti tranzistoriaus priešįtampį. Nuolatinės srovės (DC) priešįtampio nustatymo paskirtis – parinkti pastovų tranzistoriaus srovės ir įtampos lygį, vadinamą DC darbo tašku arba rimties (Q – angl. „quiescent“) tašku. DC darbo taškas turi būti parinktas taip, kad signalo pokyčiai įėjime būtų stiprinami ir tiksliai atkuriami išėjime gnybte. Tranzistoriaus priešįtampio nustatymas iš esmės yra konkrečių srovės ir įtampos sąlygų parinkimas. Taigi konkrečiame DC darbo taške, pavyzdžiui, IC ir VCE, būdingos nurodytos vertės. 1.7 pav. matomos tinkamo ir netinkamo priešįtampio sukuriamos sąlygos. Esant netinkamam priešįtampiui, išėjimo signalas iškraipomas, nes esant tam tikram įėjimo signalui tranzistorius gali imti veikti atkirtos arba soties režimu: jeigu įėjimo signalas per didelis Q taško atžvilgiu, tranzistorius dalį įėjimo ciklo veikia atkirtos ir (arba) soties režimu.
1.7 pav. Soties ir atkirtos grafinė iliustracija
1.8 pav. pavaizduoto tranzistoriaus priešįtampis, siekiant gauti konkrečias IB, IC, IE ir VCE vertes, išreiškiamas kintamaisiais VCC ir VBB. Kolektoriaus charakteringosios kreivės paaiškina, kas nutinka IC ir VCE esant įvairioms IB vertėms. Kai IB didėja, IC didėja, o VCE mažėja. Taigi didinant arba mažinant VBB, tranzistoriaus DC darbo taškas juda išilgai visus Q taškus jungiančios nuolydžios tiesios linijos, vadinamos DC apkrovos kreive. Čia DC apkrovos kreivė susikerta su VCE ašimi 10 V taške, kur VCE = VCC. Tai tranzistoriaus atkirtos taškas, nes IB ir IC idealiu atveju lygios nuliui. DC apkrovos kreivė idealiu atveju IC ašį kerta 50 mA taške. Tai tranzistoriaus soties taškas, nes idealiu atveju IC maksimali taške, kuriame VCE = 0, o IC = VCC/RC.
1.8 pav. a) tranzistoriaus grandinė keičiant priešįtampius, b) kairėje esančios grandinės nuolatinės srovės (DC) apkrovos kreivė
Kad tranzistorius veiktų tinkamai kaip stiprintuvas, prie abiejų PN sandūrų turi būti prijungti tinkami išoriniai priešįtampiai. Kai prie tranzistoriaus prijungtas priešįtampis, BE (bazės-emiterio) sandūros varža maža, nes priešįtampis tiesioginis, o BC (bazės-kolektoriaus) sandūros varža didelė, nes priešįtampis atvirkštinis.
IB labai silpna, todėl IC ≅ IE. Į tai atsižvelgdami nagrinėsime toliau esančiame paveikslėlyje pavaizduotą tranzistorių, kurio kintamosios srovės (AC) įėjimo įtampa Vin prijungta nuosekliai VBB priešįtampiui, o tranzistoriaus išorinis varžas RC prijungtas nuosekliai VBB priešįtampiui. Kintamosios srovės (AC) ekvivalentinė grandinė pavaizduota pradinės grandinės (idealiu atveju nuolatinės srovės (DC) šaltiniai AC įtampos atžvilgiu atrodo kaip sujungti trumpai) dešinėje. Tiesioginio priešįtampio bazės-emiterio sandūros varža AC signalui yra maža. Ši vidinė tranzistoriaus emiterio AC varža vadinama re ir yra vidinis tranzistoriaus parametras (mažąja raide rašomi parametrai čia rodo AC dydžius). Emiterio AC srovė lygi:
Be to, IC ≅ IE , todėl ant RC krintanti išėjimo įtampa lygi:
1.9 pav. Tranzistorius su priešįtampiu ir kintamosios srovės (AC) įėjimo signalu
Vout ir Vin santykis vadinamas AC įtampos stiprinimo koeficientu (Av) ir išreiškiamas toliau pateikta formule:
Pagal ją matyti, kad pirmiau esančiame paveikslėlyje pavaizduotas tranzistorius veikia kaip nuo RC ir re verčių priklausomas įtampos stiprintuvas.
Yra keli tranzistoriaus priešįtampio nustatymo metodai. 1.9 pav. pavyzdyje bazės-emiterio sandūros priešįtampiui nustatyti buvo naudojamas atskiras įtampos šaltinis VBB. Čia pristatysime kelis kitus būdus, kiekvienas jų turi pranašumų ir trūkumų.
Metodas |
Pranašumai |
Trūkumai |
Bazės priešįtampis |
Kaip vienintelį priešįtampio šaltinį naudoja VCC |
Dėl βdc kitimo kinta ir IC, ir VCE, taigi pakinta tranzistoriaus Q taškas ir bazės priešįtampio grandinė tampa priklausoma nuo β.
|
Emiterio priešįtampis |
Emiterio srovė gali iš esmės nepriklausyti nuo βdc, o VEE >> VBE |
Reikalingi du atskiri nuolatinės srovės (DC) įtampos šaltiniai – vienas teigiamas ir vienas neigiamas. |
Įtampos dalytuvo priešįtampis |
IE iš esmės nepriklauso nuo βdc. Grandinė siūlo gerą Q taško stabilumą, naudojant vieno poliškumo šaltinį. Tai dažniausiai naudojamas priešįtampio nustatymo būdas. |
Reikia daugiau komponentų, o stabilumas pasiekiamas tik kol RE > 10 * [R1R2/(R1 + R2)] |
Kolektoriaus-grįžtamojo ryšio priešįtampis |
Siūlo gerą stabilumą, naudojant neigiamą grįžtamąjį ryšį nuo kolektoriaus iki bazės, be to, kalbant apie reikiamus komponentus, grandinė paprasta. |
Nors aptarti vieno tipo tranzistoriui, NPN arba PNP, nereikia pamiršti, kad vienintelis skirtumas tarp jų – maitinimo įtampų poliškumas, o priešįtampio nustatymo principai tokie pat. Priešįtampio nustatymo konfigūracijos pavaizduotos toliau esančiame paveikslėlyje.
1.10 pav. Bazės, emiterio, įtampos dalytuvo ir kolektoriaus grįžtamojo ryšio priešįtampis
2. Stiprintuvo parametrai
Stiprintuvo
ekvivalentinės schemos parametrai apibūdina pagrindines stiprintuvo savybes. Du
iš šių parametrų yra stiprintuvo varžos.
Įėjimo varža rin apibūdina apkrovą, kurią stiprintuvas sudaro signalo šaltiniui. įėjimo varža rin apibūdina apkrovą, kurią stiprintuvas sudaro signalo šaltiniui. Prijungus šaltinį (2 pav.), kurio vidinė įtampa es, stiprintuvą tiesiogiai veikianti įėjimo įtampa uin priklauso nuo stiprintuvo įėjimo varžos ir signalo šaltinio išėjimo varžos rs santykio
,
kai - įėjimo
įtampos daliklio koeficientas.
Stiprintuvo išėjimo įtampa eex nėra stiprintuvo parametras, nes ji priklauso nuo stiprintuvo įėjimo įtampos ir stiprintuvo įtampos stiprinimo koeficiento.
Atsižvelgiant į tai, kas (es ar uin) laikoma įėjimo signalo parametru ir kas (eex ar uex) laikoma išėjimo signalo parametru, galimi įvairūs įtampos stiprinimo koeficiento išreiškimo būdai:
Ku = uex/uin , K'u = ex/Uin , K''u = eex/es , K'''u = uex/es
Perdavimo koeficientai ir faktoriai. 6 pav. pavaizduotoje ekvivalentinėje stiprintuvo schemoje panaudoti du ekvivalentiniai įtampos šaltiniai: signalo ir išėjimo. Taip pateikto stiprintuvo stiprinimo savybės apibūdinamos įtampos stiprinimo perdavimo koeficientu Ku = uex/uin . Jei įtampos šaltinius (4 pav.) pakeisime jiems ekvivalentiniais srovės šaltiniais, gausime 7 pav. parodytą to paties stiprintuvo ekvivalentinę schemą.
Šioje schemoje:
Čia is ir i – signalo šaltinio ir stiprintuvo ekvivalentinių šaltinių srovės, iin ir iex – stiprintuvo įėjimo ir išėjimo srovės, ξi ir ζi, – įėjimo ir išėjimo srovių daliklių koeficientai:
Šiuo atveju stiprintuvo stiprinimo savybes patogiau apibūdinti srovės stiprinimo koeficientu Kt = iex/iin .
Galimi mišrūs atvejai. Stiprintuvų signalo šaltinį atvaizdavus ekvivalentiniu įtampos šaltiniu, o stiprintuvo išėjimą – srovės šaltiniu, tokio stiprintuvo stiprinimo savybes apibudintu perdavimo faktorius Ks = iex/uin , turinčiu laidumo dimensiją ir vadinamu stiprintuvo perdavimo laidumu.
Jei signalo šaltinį pavaizduoti srovės šaltiniu, o stiprintuvo išėjimą – įtampos šaltiniu, stiprintuvo stiprinimo savybes apibūdintu perdavimo faktorius KR = uex/iin , turinčiu varžos dimensiją ir vadinamu stiprintuvo perdavimo varža.
Stiprintuvo stiprinimo savybėms apibūdinti galima naudoti galios stiprinimo koeficientą Kp = Pex/Pin, kai Pjn = uiniin, o Pex = uexiex
Kadangi uin = iinrin , o uex = iexRa , visus minėtus koeficientus galima apskaičiuoti naudojantis bet kuria viena ekvivalentine stiprintuvo schema, arba išreikšti juos vieną per kitą.
Automatikoje ir ryšių technikoje plačiai taikomi logaritminiai stiprinimo koeficiento įvertinimo vienetai, išreiškiami decibelais [dB], Galios stiprinimo koeficientas decibelais:
KP|DB = 10lg(Pex/Pin) = 10lgKP.
Galia proporcinga įtampos ar srovės kvadratui, įtampos ir srovės stiprinimo koeficientai decibelais:
Ku|dB = 20lgKu , Ki|dB = 20lgKi .
Stiprintuvų atmainos. Kiekvienas iš keturių anksčiau aprašytų koeficientų ir faktorių stiprintuvo stiprinimo savybes apibūdina vienodai tiksliai, tačiau praktikoje ne visuomet vienodai patogu jais naudotis. Tai priklauso nuo signalo šaltinio vidaus varžos rs ir stiprintuvo įėjimo varžos rin, taip pat nuo stiprintuvo išėjimo varžos rex ir apkrovos varžos Ra tarpusavio santykių.
Kai signalo šaltinio vidaus varža rs daug mažesnė už stiprintuvo įėjimo varžą rm (rs << rm), stiprintuvo įėjimo signalo parametru tikslinga laikyti įtampą, o kai signalo šaltinio vidaus varža daug didesnė už stiprintuvo įėjimo varžą (rs >> rjn) – srovę.
Analogiškai, kai stiprintuvo išėjimo varža daug mažesnė už apkrovos varžą (rex << Ra), stiprintuvo išėjimo parametru tikslinga laikyti įtampą o kai stiprintuvo išėjimo varža daug didesnė už apkrovos varžą (rex >> Ra), – srovę.
Stiprintuvo įėjimo arba išėjimo signalų informaciniais parametrais gali būti laikoma ir srovė, ir įtampa. Keturias galimas šių parametrų poras atitinka keturios būdingos stiprintuvo atmainos: (įtampos stiprintuvas (uin → uex), srovės stiprintuvas (iin → iex), pereinamojo laidumo stiprintuvas (uin → iex) ir pereinamosios varžos stiprintuvas (iin → uex), apibūdinti 2.1 lentelėje. Kiekvienai stiprintuvo atmainai būdingas savas perdavimo koeficientas (nedimensinis) arba faktorius (turintis dimensiją), siejantis jo informacinius parametrus.2.1
lentelė.
Stiprintuvų atmainos
Stiprintuvo varžos |
Stiprintuvo atmaina |
Stiprinimo koeficientas (faktorius) |
|
Įėjimo |
Išėjimo |
||
rin>>rs |
Rex>>Ra |
Įtampos |
Ku=uex/uin |
rin<<rs |
Rex<<Ra |
Srovės |
Ki=iex/iin |
rin>>rs |
Rex>>Ra |
Pereinamojo laidumo |
Ks=iex/uin |
rin<<rs |
Rex<<Ra |
Pereinamosios varžos |
KR=uex/iin |
rin≈rs |
Rex≈Ra |
Galios |
KP=Pex/Pin |
Galios stiprintuvo paskirtis kiek galima labiau sustiprinti signalo galią P. Iš vieno keturpolio į kitą didžiausia galia perduodama tada, kai perduodančiojo keturpolio išėjimo varža lygi priimančiojo keturpolio įėjimo varžai, t. y. jos yra suderintos. Todėl, projektuojant galios stiprintuvus, siekiama jų įėjimo varžą padaryti kiek galima artimesnę signalo šaltinio vidaus varžai (rin≈rs), o išėjimo varžą - kiek galima artimesnę apkrovos varžai (Rex≈Ra).
3. Stiprintuvų charakteristikos
Signalo
perdavimo iš stiprintuvo įėjimo į išėjimą ypatumams bei galimiems jo
iškraipymams apibūdinti naudojamos amplitudinės ir dažninės stiprintuvo
charakteristikos.
3.1. Perdavimo charakteristika.
Dažniausiai naudojama stiprintuvo amplitudinė charakteristika yra jo perdavimo charakteristika
nusakanti ryšį tarp jo įėjimo parametro xin ir išėjimo parametro yex. Būdingiausias stiprintuvo perdavimo charakteristikos pavidalas parodytas 3.1 pav.
3.1 pav. Stiprintuvo perdavimo charakteristika
Stiprintuvo perdavimo charakteristika apibūdina leistinas stiprintuvo signalų kitimo ribas (amplitudę) bei jos stiprinimą. Stiprintuvo perdavimo koeficientas K=yex/xin nusakomas perdavimo charakteristikos nuolydžio kampu Θ = arctgK . Stiprintuvo perdavimo koeficientas yra pastovus ir nepriklauso nuo perduodamo signalo amplitudės tik tada, kai stiprintuvo perdavimo charakteristika tiesinė. Iš tikrųjų perdavimo charakteristiką galima laikyti tiesine tik signalo kitimo diapazone apibrėžtame maksimaliomis leistinomis teigiamomis ir neigiamomis signalo vertėmis.
3.2. Dažninės charakteristikos
Dėl stiprintuvo aktyviųjų elementų, visų pirma tranzistorių, savybių priklausymo nuo dažnio, taip pat dėl stiprintuvo grandinėse esančių reaktyviųjų elementų įtakos stiprintuvo savybės priklauso nuo dažnio. Stiprintuvo dažnines savybes bendriausia forma apibūdina jo kompleksinė dažninė charakteristika:
Šios charakteristikos modulis yra stiprintuvo amplitudės dažninė charakteristika K(ω), o jos realiosios ir menamosios dalių santykio arktangentas - fazės dažninė charakteristika φ(ω):
Pagal amplitudės dažninės charakteristikos pavidalą (3.2 pav.) stiprintuvai skirstomi į plačiajuosčius kintamojo signalo, nuolatinio signalo ir selektyviuosius stiprintuvus.
3.2 pav. Stiprintuvo amplitudės К (ω) ir fazės φ(ω) dažninės charakteristikos: a — plačiajuosčio stiprintuvo, b — nuolatinio signalo stiprintuvo, c — selektyviojo stiprintuvo
Plačiajuosčio stiprintuvo dažninė charakteristika (3.2 pav., a) yra pati bendriausia, turinti beveik visus dažninės charakteristikos elementus ir ją apibūdinančius parametrus. Pagrindiniai parametrai, apibūdinantys stiprintuvo dažninę charakteristiką, yra ribinis žemasis ωž ir ribinis aukštasis ωa dažniai. Plačiajuosčio stiprintuvo amplitudės dažninėje charakteristikoje yra išreikšta vidutinių dažnių sritis (ωž < ω < ωa), kurioje stiprinimo koeficientas mažai priklauso nuo dažnio ir yra beveik pastovus. Tolstant nuo šios srities dažnio didėjimo ar mažėjimo linkme, stiprinimo koeficientas mažėja. Tai stiprintuvo žemųjų dažnių (ωž < ω) ir aukštųjų dažnių (ω < ωa) sritys. Ribiniu žemuoju ωž ir ribiniu aukštuoju ωa dažniais paprastai laikomi dažniai, kuriems esant stiprintuvo stiprinimo koeficientas sumažėja 3dB, arba karto, palyginti su stiprinimo koeficientu vidutinių dažnių srityje. Atstumas dažnių ašyje tarp ribinių dažnių vadinamas stiprintuvo dažnių juostos pločiu.
Plačiajuosčio stiprintuvo fazės dažninė charakteristika vidutinių dažnių srityje yra lygi nuliui, žemųjų dažnių srityje ji tampa teigiama, o aukštųjų dažnių srityje - neigiama.
Nuolatinio signalo stiprintuvai (NSS) yra skirti žemo ir labai žemo dažnio arba nuolatinę dedamąją turintiems signalams stiprinti. Todėl jų stiprinimo koeficientas (3.2 pav., b) žemųjų dažnių srityje nemažėja. Šie stiprintuvai stiprina visus, pradedant nuo nulinio dažnio, signalus.
Selektyvieji (rezonansiniai) stiprintuvai yra skirti tik tam tikram dažniui ω0, vadinamam rezonansiniu dažniu, artimiems signalams stiprinti. Dažniausiai tai būna moduliuoti harmoniniai signalai. Rezonansinio stiprintuvo dažninė charakteristika (3.2 pav., c) apibūdinama rezonansiniu dažniu ω0 ir dažnių juostos pločiu Δω. Selektyviojo stiprintuvo stiprinimas vertinamas kokybės koeficientu Q = ω0 / Δω. Jis siekia keletą tūkstančių.
Selektyvieji stiprintuvai dažniausiai taikomi ryšiuose, nes leidžia stiprinti vieną iš tuo pačiu kabeliu vienu metu skirtingais dažniais perduodamų keleto, kartais ir kelių tūkstančių signalų. Rezonansiniais stiprintuvais taip pat išskiriama reikiama radijo ar televizijos stotis radijo imtuvuose arba televizijos imtuvuose.
3.3. Stiprintuvo iškraipymai
Kai signalo spektras išeina už stiprintuvo dažnio juostos ribų arba kai signalo amplitudė išeina už stiprintuvo perdavimo charakteristikos tiesinės dalies ribų, stiprintuvas signalus iškraipo. Pirmuoju atveju iškraipymai vadinami tiesiniais arba dažniniais, o antruoju – netiesiniais.
Tiesinių iškraipymų stiprintuve atsiranda dėl to, kad skirtingos įėjimo signalo harmoninės dedamosios (spektro dedamosios) yra nevienodai stiprinamos (amplitudiniai iškraipymai) bei nevienodai vėlinamos (faziniai iškraipymai). Tiesinius iškraipymus iliustruojančių pavyzdžių pateikta 3.3 pav. Čia įėjimo signalą uin sudaro dvi harmoninės dedamosios. Stiprintuvas dirba aukštųjų dažnių srityje, todėl aukštesniojo dažnio dedamoji mažiau stiprinama ir daugiau vėlinama.
Tiesiniams (dažniniams) iškraipymams būdinga:
tiesinių iškraipymų didumas priklauso tik nuo signalo ir stiprintuvo dažnių juostų santykio ir nepriklauso nuo signalo amplitudės;
harmoninio (sinusinio) signalo forma tiesiškai neiškraipoma - neatsiranda naujų spektro dedamųjų. Stiprintuve, kuriame pasireiškia tik tiesiniai iškraipymai, gali pakisti sinusinio signalo amplitudė ar fazė, bet jis išliks sinusinis;
tiesiniai iškraipymai signale nesukuria naujų, prieš tai nebuvusių harmoninių dedamųjų.
3.3 pav. Tiesiniai iškraipymai stiprintuvuose: a - pirminis, neiškraipytas signalas, b - įvertinti tik amplitudiniai iškraipymai, c - įvertinti ir amplitudiniai, ir faziniai iškraipymai (brūkšnine linija parodytos harmoninės dedamosios, stora - jų suma, t. y. signalas)
Netiesiniai iškraipymai. Šiuos iškraipymus sąlygoja stiprintuvo perdavimo charakteristikos netiesiškumas. Dažniausiai pasitaikantis atvejis - kai dėl per didelės įėjimo signalo amplitudės stiprintuvas pradeda veikti užlinkusioje perdavimo charakteristikos dalyje ir signalas ribojamas. Toks atvejis pavaizduotas 3.4 pav., kuris gautas įėjimo signalą grafiškai „projektuojant“ į stiprintuvo perdavimo charakteristiką.
3.4 pav. Netiesiniai iškraipymai stiprintuvuose
Netiesiniams iškraipymams būdinga tai, kad:
jų dydis priklauso tik nuo signalo amplitudės ir nepriklauso nuo signalo dažnio ar spektro;
harmoninio (sinusinio) signalo forma dėl netiesinių iškraipymų pakinta. Jame atsiranda aukštesniųjų harmonikų, pradinio signalo dažnio kartotinių.
Stiprintuvuose iškraipymai gali pasireikšti arba pavieniui - tiesiniai ar netiesiniai, arba abu kartu. Kol iškraipymai nėra dideli, juos galima ištaisyti įvedant amplitudės dažninę (tiesiniams iškraipymams) arba perdavimo (netiesiniams) charakteristikas koreguojančias grandis.
4. Stiprintuvų grįžtamieji ryšiai
Grįžtamojo ryšio sąvoka ir tipai. Elektroninio stiprintuvo grįžtamuoju ryšiu vadinamas toks ryšys tarp jo grandinių, kai signalas iš stiprintuvo išėjimo perduodamas atgal į jo įėjimą. Apibendrinta struktūrinė stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu schema parodyta 4.1 pav.
Schemą sudaro stiprintuvas, kurio stiprinimo koeficientas K, ir grįžtamojo ryšio grandinė, kurios perdavimo koeficientas - grįžtamojo ryšio koeficientas y. Stiprintuvo grįžtamojo ryšio grandinės paprastai būna pasyvios, todėl jo grįžtamojo ryšio koeficientas retai būna didesnis už vienetą (y < l).
4.1 pav. Stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu struktūrinė schema
Stiprintuvo išėjimo signalas F tada priklauso ne tik nuo tiesiogiai stiprintuvo įėjime veikiančio signalo X', bet ir nuo stiprintuvo stiprinimo koeficiento K: Y = KX'. Sis signalas yra perduodamas apkrovai, o per grįžtamojo ryšio grandinę grįžtamojo ryšio signalo yY pavidalu - ir į stiprintuvo įėjimą. Čia jis sumuojamas su išoriniu įėjimo signalu X ir sudaro stiprintuvo įėjimo signalą X' = X + yY.
Stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu savybės priklauso nuo įėjimo X ir grįžtamojo ryšio y Y signalų fazių skirtumo. Jei šių signalų fazės sutampa, grįžtamasis ryšys vadinamas teigiamuoju, o kai priešingos, t. y. skiriasi 180°, - neigiamuoju. Tarpiniu atveju, kai įėjimo ir grįžtamojo ryšio signalų fazių skirtumas yra tarp 0° ir 180°, grįžtamasis ryšys laikomas kompleksiniu.
4.1. Teigiamasis grįžtamasis ryšys (TGR)
Esant
teigiamajam grįžtamajam ryšiui, kaip jau buvo minėta, įėjimo signalo ir
grįžtamojo ryšio signalo fazės sutampa, todėl šie signalai stiprintuvo įėjime
sudedami. Grįžtamojo ryšio koeficientui artėjant prie vieneto, stiprinimo
koeficientas ima neapibrėžtai augti ir stiprintuvas tampa nestabilus, linkęs
susižadinti, t. y. pats generuoti tam tikros formos ir dažnio signalus, arba
savaime įsisotinti ir jo išėjimo signalo vertė tampa uex -Uexmax . Ši TGR savybė panaudojama sudarant periodinių
signalų generatorius arba atminties elementus. Stiprintuvuose teigiamasis
grįžtamasis ryšys naudojamas retai, dažnai net nepageidautinas, nors kartais
jis susidaro savaime dėl parazitinio ryšio tarp atskirų stiprintuvo grandinių.
4.2. Neigiamasis grįžtamasis ryšys (NGR)
Esant NGR, įėjimo signalo X ir grįžtamojo ryšio signalo yY fazės yra priešingos, todėl stiprintuvo įėjime šie signalai sumažėja. Laikoma, kad neigiamojo grįžtamojo ryšio koeficientas y yra neigiamas.
Kai NGR yra stiprus, stiprintuvo su NGR stiprinimo koeficientas nebepriklauso nuo stiprintuvo savybių ir yra sąlygojamas tik grįžtamojo ryšio grandinės savybių. Jei šiuo atveju į stiprintuvo įėjimą grąžinamas visas išėjimo signalas (grįžtamojo ryšio koeficientas yra lygus vienetui), tai stiprintuvo su NGR stiprinimo koeficientas taip pat tampa lygus vienetui (KNG = l) ir toks stiprintuvas tampa kartotuvu.
Nors NGR stiprintuvo stiprinimo koeficientą mažina, visas kitas stiprintuvo savybes jis iš esmės gerina. Dėl to neigiamieji grįžtamieji ryšiai stiprintuvuose naudojami labai plačiai.4.3. Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka stiprintuvo savybėms
NGR turi įtakos daugeliui stiprintuvo savybių: stiprinimo koeficientas, nors jo modulis ir sumažėja, tampa pastovesnis, mažiau įtakos turi įvairūs parazitiniai signalai ir triukšmai, sumažėja netiesinių iškraipymų, taip pat pagerėja stiprintuvo dažninės savybės.
NGR įtaka netiesiniams iškraipymams. Stiprintuvo perdavimo charakteristika yra netiesiška dėl stiprinimo koeficiento kitimo kintant įėjimo signalui. 4.2 pav., a pavaizduota perdavimo charakteristika užlinksta dėl to, kad, didėjant įėjimo signalui, mažėja stiprintuvo stiprinimo koeficientas.
4.2 pav. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio (a) ir to paties stiprintuvo su neigiamuoju grįžtamuoju ryšiu (b) perdavimo charakteristikos
Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka dažninėms stiprintuvo savybėms. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio ir to paties stiprintuvo su neigiamuoju grįžtamuoju ryšiu dažninės charakteristikos pateiktos 4.3 pav.
Dėl to, kad NGR mažina stiprinimo koeficientą, stiprintuvo su NGR dažninė charakteristika vidutinių dažnų srityje yra žemesnė už stiprintuvo be grįžtamojo ryšio charakteristikas. Žemųjų ir aukštųjų dažnių srityse, tolstant nuo vidutinių dažnių srities, stiprintuvo be grįžtamojo ryšio stiprinimo koeficientas K ima mažėti.
4.4 pav. Stiprintuvo be grįžtamojo ryšio (a) ir su NGR (b) dažninės charakteristikos
Neigiamojo grįžtamojo ryšio įtaka stiprintuvo stabilumui. Detaliau nagrinėjant NGR įtaką stiprintuvo dažninėms savybėms, tenka įvertinti ir stiprintuvo fazės poslinkį - fazinę charakteristiką φ(ω). Pavyzdžiui, aukštųjų dažnių srityje stiprintuve atsiranda neigiamas fazės poslinkis (3.2 pav.). Dėl to ima mažėti fazių skirtumas tarp įėjimo signalo ir grįžtamojo ryšio signalo, kuris vidutinių dažnių srityje sudarytam NGR buvo lygus π arba 180°. Neigiamasis grįžtamasis ryšys tampa kompleksinis. Kol papildomas fazės poslinkis φ išlieka intervale (0<φ<90°), grįžtamasis ryšys išlieka kompleksinis neigiamas, mažinantis stiprinimo koeficientą. Tačiau, kai φ > 90°, grįžtamasis ryšys tampa kompleksinis teigiamas ir stiprinimo koeficientas ima didėti, o jei φ pasiekia 180°, grįžtamasis ryšys jau tampa teigiamas ir stiprintuvas darosi nestabilus - ima generuoti.
4.4. Grįžtamųjų ryšių atmainos
Grįžtamųjų ryšių įtaka stiprintuvo savybėms dar priklauso ir nuo to, kaip grįžtamojo ryšio grandinė prijungta prie stiprintuvo įėjimo ir išėjimo.
Grįžtamojo ryšio grandinė prie stiprintuvo įėjimo gali būti prijungta nuosekliai arba lygiagrečiai. Grandines jungiant nuosekliai (4.5 pav., a ir b) stiprintuvo įėjime sumuojamos įėjimo ir grįžtamojo ryšio signalų įtampos uin ir uy , o grįžtamasis ryšys vadinamas nuosekliuoju. Grandines jungiant lygiagrečiai (4.5 pav., c ir d), stiprintuvo įėjime sumuojamos įėjimo ir grįžtamojo ryšio srovės iin ir iγ , o grįžtamasis ryšys vadinamas lygiagrečiuoju.
Stiprintuvo išėjimo signalo parametras gali būti įtampa uex arba srovė iex. Todėl grįžtamieji ryšiai išėjimo signalo atžvilgiu gali būti įtampos (grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo gnybtai prijungti lygiagrečiai su stiprintuvo išėjimu -4.5 pav., a ir c) arba srovės (prijungti nuosekliai - 4.5 pav., b ir d).
Taigi, atsižvelgiant į tai, kaip grįžtamojo ryšio grandinė prijungta prie stiprintuvo įėjimo bei išėjimo, grįžtamasis ryšys gali būti: nuoseklusis įtampos, nuoseklusis srovės, lygiagretusis įtampos ir lygiagretusis srovės.
Atskirais atvejais galimi ir mišrūs grįžtamojo ryšio grandinės jungimo būdai. Grįžtamojo ryšio atmaina lemia jo įtaką stiprintuvo įėjimo bei išėjimo varžai pobūdį.
Įtaka įėjimo varžai. Kai NGR grandinė prie stiprintuvo įėjimo prijungiama nuosekliai (4.5 pav., a ir b), grįžtamojo ryšio įtampos kryptis yra priešinga išorinio signalo krypčiai, todėl įėjimo grandine teka silpnesnė srovė. Be to, įėjimo gnybtų atžvilgiu stiprintuvo įėjimo varža yra nuosekliai sujungta su grįžtamojo ryšio grandinės išėjimo varža, todėl atstojamoji šio nuoseklaus varžų junginio varža visuomet bus didesnė už bet kurią vieną iš jų. Todėl nuoseklusis NGR stiprintuvo įėjimo varžą didina.
4.5 pav. Grįžtamųjų ryšių tipai: a - nuoseklusis įtampos, b - nuoseklusis srovės, c - lygiagretusis įtampos ir d - lygiagretusis srovės (rodyklėmis pažymėta signalo sklidimo kryptis)
Grįžtamojo ryšio grandinės prijungimo prie stiprintuvo išėjimo būdas įėjimo varžai įtakos neturi, tačiau daro įtaką stiprintuvo išėjimo varžai.
Įtaka išėjimo varžai. Veikiant įtampos NGR, išėjimo varža sumažėja, nes šiuo atveju stiprintuvo išėjimo ir grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo varžos yra sujungtos lygiagrečiai.
Veikiant srovės NGR, išėjimo varža padidėja, nes stiprintuvo išėjimo ir grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo varžos šiuo atveju yra sujungtos nuosekliai.
Jei neigiamasis grįžtamasis ryšys pakankamai stiprus, stiprintuvo įėjimo bei išėjimo varžos gali tapti labai didelės (r →∞) arba labai mažos (r → 0) nepriklausomai nuo šio stiprintuvo be grįžtamojo ryšio varžos vertės, todėl, naudojant NGR, galima sudaryti norimas stiprintuvo atmainas.
4.5. Grįžtamųjų ryšių ir stiprintuvų atmainos
NGR įtaką stiprintuvo įėjimo bei išėjimo varžoms:
nuoseklusis įtampos grįžtamasis ryšys įėjimo varžą didina, o išėjimo - mažina;
nuoseklusis srovės grįžtamasis ryšys didina ir įėjimo, ir išėjimo varžas;
lygiagretusis įtampos grįžtamasis ryšys mažina ir įėjimo, ir išėjimo varžas;
lygiagretusis srovės grįžtamasis ryšys įėjimo varžą mažina, o išėjimo - didina.
Be to, kiekviena konkreti NGR atmaina stabilizuoja tik tą stiprinimo koeficientą kuris būdingas tokiai stiprintuvo atmainai, prie kurios NGR artina stiprintuvą.
Stiprintuvo NRG ir įėjimo bei išėjimo varžos |
Savybės, artimos stiprintuvo atmainai |
|||
Atmaina |
Ribiniai parametrai |
Stiprintuvo atmaina |
Stiprinimo koeficientas (faktorius) |
|
rin |
rex |
|||
Nuoseklusis įtampos |
→∞ |
→ 0 |
Įtampos |
KU |
Nuoseklusis srovės |
→∞ |
→∞ |
Pereinamojo laidumo |
KS |
Lygiagretusis įtampos |
→ 0 |
→ 0 |
Pereinamosios varžos |
KR |
Lygiagretusis srovės |
→ 0 |
→∞ |
Srovės |
Ki |