4. Stiprintuvų grįžtamieji ryšiai

Grįžtamojo ryšio sąvoka ir tipai. Elektroninio stiprintuvo grįžtamuoju ryšiu vadinamas toks ryšys tarp jo grandinių, kai signalas iš stiprintuvo išėjimo perduodamas atgal į jo įėjimą. Apibendrinta struktūrinė stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu schema parodyta 4.1 pav.

Schemą sudaro stiprintuvas, kurio stiprinimo koeficientas K, ir grįžtamojo ryšio grandinė, kurios perdavimo koeficientas - grįžtamojo ryšio koeficientas y. Stiprintuvo grįžtamojo ryšio grandinės paprastai būna pasyvios, todėl jo grįžtamojo ryšio koeficientas retai būna didesnis už vienetą (y < l).


4.1 pav. Stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu struktūrinė schema

Stiprintuvo išėjimo signalas F tada priklauso ne tik nuo tiesiogiai stiprintuvo įėjime veikiančio signalo X', bet ir nuo stiprintuvo stiprinimo koeficiento K: Y = KX'. Sis signalas yra perduodamas apkrovai, o per grįžtamojo ryšio grandinę grįžtamojo ryšio signalo yY pavidalu - ir į stiprintuvo įėjimą. Čia jis sumuojamas su išoriniu įėjimo signalu X ir sudaro stiprintuvo įėjimo signalą X' = X + yY.

Stiprintuvo su grįžtamuoju ryšiu savybės priklauso nuo įėjimo X ir grįžtamojo ryšio y Y signalų fazių skirtumo. Jei šių signalų fazės sutampa, grįžtamasis ryšys vadinamas teigiamuoju, o kai priešingos, t. y. skiriasi 180°, - neigiamuoju. Tarpiniu atveju, kai įėjimo ir grįžtamojo ryšio signalų fazių skirtumas yra tarp 0° ir 180°, grįžtamasis ryšys laikomas kompleksiniu.