Pasirengimas deryboms
Derybos – procesas, kurio metu šalys derasi, kad abi pasiektų norimų tikslų. Kaip gerai pasirengti deryboms? Pasirengimas deryboms įvardijamas kaip esminis derybų etapas. Būtent šiame etape suformuluojami pagrindiniai argumentai, kurie ir lems derybų baigtį. Todėl yra nerašyta taisyklė, kad derybos baigiasi joms dar neprasidėjus.
Pirmiausiai, būtina aiškiai suformuluoti derybų tikslą ir keliamus reikalavimus. Taip pat iškart reikia numatyti alternatyvas, jei derybos Jums būtų nesėkmingos. Įvertinkite tai, kad galite nepasiekti paties pagrindinio nustatyto derybų tikslo. Tokiu atveju iš anksto numatykite alternatyvius siūlymus.
Geriausia, jei susidarysite derybų eigos planą ir jo sistemingai laikysitės.
Nustatykite derybų ribas iš savo pozicijos. T. y. nustatykite maksimalią naudą, kurią norėtumėte pasiekti derybų metu ir nustatykite minimalią naudą, kuri Jus dar tenkintų. Jei vykstant deryboms matote, jog nepavyksta pasiekti net to minimumo, vadinasi šios derybos Jums tampa visiškai nesėkmingos.
Nuspręskite, ar sieksite ilgalaikės naudos ar trumpalaikės. Taip pat prieš derybas labai pravartu atlikti šiokią tokią būsimo derybų partnerio analizę. Tiksliau – jo derėjimosi įpročius. Labai svarbu atlikti tokią analizę, kad galėtumėte numatyti oponento kontrargumentus, prieštaravimus ir juos atremti. Turite būti pasirengę, kad viskas gali pakrypti ne Jums palankia linkme.
Identifikuokite derybų oponento derybų stipriąsias bei silpnąsias vietas. Stipriąsias savybes bandykite palaužti, užgožti, o silpnosiomis pasinaudokite savo naudai.
Labai svarbu, jei derybos vyksta kitoje šalyje ar tiesiog su kitataučiu, atkreipkite dėmesį į kultūrinius skirtumus. Pasidomėkite tuo rengdamiesi deryboms.