Elektrinių signalų stiprinimas

4. Stiprintuvų grįžtamieji ryšiai

4.4. Grįžtamųjų ryšių atmainos

Grįžtamųjų ryšių įtaka stiprintuvo savybėms dar priklauso ir nuo to, kaip grįžtamojo ryšio grandinė prijungta prie stiprintuvo įėjimo ir išėjimo.

Grįžtamojo ryšio grandinė prie stiprintuvo įėjimo gali būti prijungta nuosekliai arba lygiagrečiai. Grandines jungiant nuosekliai (4.5 pav., a ir b) stiprintuvo įėjime sumuojamos įėjimo ir grįžtamojo ryšio signalų įtampos uin ir uy , o grįžtamasis ryšys vadinamas nuosekliuoju. Grandines jungiant lygiagrečiai (4.5 pav., c ir d), stiprintuvo įėjime sumuojamos įėjimo ir grįžtamojo ryšio srovės iin ir iγ , o grįžtamasis ryšys vadinamas lygiagrečiuoju.

Stiprintuvo išėjimo signalo parametras gali būti įtampa uex arba srovė iex. Todėl grįžtamieji ryšiai išėjimo signalo atžvilgiu gali būti įtampos (grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo gnybtai prijungti lygiagrečiai su stiprintuvo išėjimu -4.5 pav., a ir c) arba srovės (prijungti nuosekliai - 4.5 pav., b ir d).

Taigi, atsižvelgiant į tai, kaip grįžtamojo ryšio grandinė prijungta prie stiprintuvo įėjimo bei išėjimo, grįžtamasis ryšys gali būti: nuoseklusis įtampos, nuoseklusis srovės, lygiagretusis įtampos ir lygiagretusis srovės.

Atskirais atvejais galimi ir mišrūs grįžtamojo ryšio grandinės jungimo būdai. Grįžtamojo ryšio atmaina lemia jo įtaką stiprintuvo įėjimo bei išėjimo varžai pobūdį.

Įtaka įėjimo varžai. Kai NGR grandinė prie stiprintuvo įėjimo prijungiama nuosekliai (4.5 pav., a ir b), grįžtamojo ryšio įtampos kryptis yra priešinga išorinio signalo krypčiai, todėl įėjimo grandine teka silpnesnė srovė. Be to, įėjimo gnybtų atžvilgiu stiprintuvo įėjimo varža yra nuosekliai sujungta su grįžtamojo ryšio grandinės išėjimo varža, todėl atstojamoji šio nuoseklaus varžų junginio varža visuomet bus didesnė už bet kurią vieną iš jų. Todėl nuoseklusis NGR stiprintuvo įėjimo varžą didina.


4.5 pav. Grįžtamųjų ryšių tipai: a - nuoseklusis įtampos, b - nuoseklusis srovės, c - lygiagretusis įtampos ir d - lygiagretusis srovės (rodyklėmis pažymėta signalo sklidimo kryptis)

Grįžtamojo ryšio grandinės prijungimo prie stiprintuvo išėjimo būdas įėjimo varžai įtakos neturi, tačiau daro įtaką stiprintuvo išėjimo varžai.

Įtaka išėjimo varžai. Veikiant įtampos NGR, išėjimo varža sumažėja, nes šiuo atveju stiprintuvo išėjimo ir grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo varžos yra sujungtos lygiagrečiai.

Veikiant srovės NGR, išėjimo varža padidėja, nes stiprintuvo išėjimo ir grįžtamojo ryšio grandinės įėjimo varžos šiuo atveju yra sujungtos nuosekliai.

Jei neigiamasis grįžtamasis ryšys pakankamai stiprus, stiprintuvo įėjimo bei išėjimo varžos gali tapti labai didelės (r →∞) arba labai mažos (r → 0) nepriklausomai nuo šio stiprintuvo be grįžtamojo ryšio varžos vertės, todėl, naudojant NGR, galima sudaryti norimas stiprintuvo atmainas.