Elektrinių signalų stiprinimas

2. Stiprintuvo parametrai

Stiprintuvo ekvivalentinės schemos parametrai apibūdina pagrindines stiprintuvo savybes. Du iš šių parametrų yra stiprintuvo varžos.

Įėjimo varža rin apibūdina apkrovą, kurią stiprintuvas sudaro signalo šaltiniui. įėjimo varža rin apibūdina apkrovą, kurią stiprintuvas sudaro signalo šaltiniui. Prijungus šaltinį (2 pav.), kurio vidinė įtampa es, stiprintuvą tiesiogiai veikianti įėjimo įtampa uin priklauso nuo stiprintuvo įėjimo varžos ir signalo šaltinio išėjimo varžos rs santykio

,

kai  - įėjimo įtampos daliklio koeficientas.

Stiprintuvo išėjimo įtampa eex nėra stiprintuvo parametras, nes ji priklauso nuo stiprintuvo įėjimo įtampos ir stiprintuvo įtampos stiprinimo koeficiento.

Atsižvelgiant į tai, kas (es ar uin) laikoma įėjimo signalo parametru ir kas (eex ar uex) laikoma išėjimo signalo parametru, galimi įvairūs įtampos stiprinimo koeficiento išreiškimo būdai:

Ku = uex/uin , K'u = ex/Uin , K''u = eex/es , K'''u = uex/es

Perdavimo koeficientai ir faktoriai. 6 pav. pavaizduotoje ekvivalentinėje stiprintuvo schemoje panaudoti du ekvivalentiniai įtampos šaltiniai: signalo ir išėjimo. Taip pateikto stiprintuvo stiprinimo savybės apibūdinamos įtampos stiprinimo perdavimo koeficientu Ku = uex/uin . Jei įtampos šaltinius (4 pav.) pakeisime jiems ekvivalentiniais srovės šaltiniais, gausime 7 pav. parodytą to paties stiprintuvo ekvivalentinę schemą.

Šioje schemoje:


Čia is ir i – signalo šaltinio ir stiprintuvo ekvivalentinių šaltinių srovės, iin ir iex – stiprintuvo įėjimo ir išėjimo srovės, ξi ir ζi, – įėjimo ir išėjimo srovių daliklių koeficientai:


Šiuo atveju stiprintuvo stiprinimo savybes patogiau apibūdinti srovės stiprinimo koeficientu Kt = iex/iin .

Galimi mišrūs atvejai. Stiprintuvų signalo šaltinį atvaizdavus ekvivalentiniu įtampos šaltiniu, o stiprintuvo išėjimą srovės šaltiniu, tokio stiprintuvo stiprinimo savybes apibudintu perdavimo faktorius Ks = iex/uin , turinčiu laidumo dimensiją ir vadinamu stiprintuvo perdavimo laidumu.

Jei signalo šaltinį pavaizduoti srovės šaltiniu, o stiprintuvo išėjimą įtampos šaltiniu, stiprintuvo stiprinimo savybes apibūdintu perdavimo faktorius KR = uex/iin , turinčiu varžos dimensiją ir vadinamu stiprintuvo perdavimo varža.

Stiprintuvo stiprinimo savybėms apibūdinti galima naudoti galios stiprinimo koeficientą Kp = Pex/Pin, kai Pjn = uiniin, o Pex = uexiex

Kadangi uin = iinrin , o uex = iexRa , visus minėtus koeficientus galima apskaičiuoti naudojantis bet kuria viena ekvivalentine stiprintuvo schema, arba išreikšti juos vieną per kitą.

Automatikoje ir ryšių technikoje plačiai taikomi logaritminiai stiprinimo koeficiento įvertinimo vienetai, išreiškiami decibelais [dB], Galios stiprinimo koeficientas decibelais:

KP|DB = 10lg(Pex/Pin)  = 10lgKP.

Galia proporcinga įtampos ar srovės kvadratui, įtampos ir srovės stiprinimo koeficientai decibelais:

Ku|dB = 20lgKu , Ki|dB = 20lgKi .

Stiprintuvų atmainos. Kiekvienas iš keturių anksčiau aprašytų koeficientų ir faktorių stiprintuvo stiprinimo savybes apibūdina vienodai tiksliai, tačiau praktikoje ne visuomet vienodai patogu jais naudotis. Tai priklauso nuo signalo šaltinio vidaus varžos rs ir stiprintuvo įėjimo varžos rin, taip pat nuo stiprintuvo išėjimo varžos rex ir apkrovos varžos Ra tarpusavio santykių.

Kai signalo šaltinio vidaus varža rs daug mažesnė už stiprintuvo įėjimo varžą rm (rs << rm), stiprintuvo įėjimo signalo parametru tikslinga laikyti įtampą, o kai signalo šaltinio vidaus varža daug didesnė už stiprintuvo įėjimo varžą (rs >> rjn) srovę.

Analogiškai, kai stiprintuvo išėjimo varža daug mažesnė už apkrovos varžą (rex << Ra), stiprintuvo išėjimo parametru tikslinga laikyti įtampą o kai stiprintuvo išėjimo varža daug didesnė už apkrovos varžą (rex >> Ra), srovę.

Stiprintuvo įėjimo arba išėjimo signalų informaciniais parametrais gali būti laikoma ir srovė, ir įtampa. Keturias galimas šių parametrų poras atitinka keturios būdingos stiprintuvo atmainos: (įtampos stiprintuvas (uin  uex), srovės stiprintuvas (iin  iex), pereinamojo laidumo stiprintuvas (uin  iex) ir pereinamosios varžos stiprintuvas (iin  uex), apibūdinti 2.1 lentelėje. Kiekvienai stiprin­tuvo atmainai būdingas savas perdavimo koeficientas (nedimensinis) arba faktorius (turintis dimensiją), siejantis jo informacinius parametrus.

2.1 lentelė. Stiprintuvų atmainos

Stiprintuvo varžos

Stiprintuvo atmaina

Stiprinimo koeficientas (faktorius)

Įėjimo

Išėjimo

rin>>rs

Rex>>Ra

Įtampos

Ku=uex/uin

rin<<rs

Rex<<Ra

Srovės

Ki=iex/iin

rin>>rs

Rex>>Ra

Pereinamojo laidumo

Ks=iex/uin

rin<<rs

Rex<<Ra

Pereinamosios varžos

KR=uex/iin

rin≈rs

Rex≈Ra

Galios

KP=Pex/Pin

Galios stiprintuvo paskirtis kiek galima labiau sustiprinti signalo galią P. Iš vieno keturpolio į kitą didžiausia galia perduodama tada, kai perduodančiojo keturpolio išėjimo varža lygi priimančiojo keturpolio įėjimo varžai, t. y. jos yra suderintos. Todėl, projektuojant galios stiprintuvus, siekiama jų įėjimo varžą padaryti kiek galima artimesnę signalo šaltinio vidaus varžai (rin≈rs), o išėjimo varžą - kiek galima artimesnę apkrovos varžai (Rex≈Ra).